تعریف و ویژگی‌های شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود | وکیل شرکت

عنوان شرکت با مسئولیت محدود برای نخستین بار در قانون تجارت 1311 پدیدار شد و در قانون تجارت 1304-1303 راجع به آن سخنی به میان نیامده بود.

علت این سکوت این گونه توجیه گردیده که قانون تجارت فرانسه در آن زمان شرکت با مسئولیت محدود را به رسمیت نشناخته بود.

شرکت با مسئولیت محدود در شمار شرکت‌های سرمایه محسوب می‌گردد. چرا که ویژگی‌های اصلی این شرکت، همان خصوصیات محوری شرکت سرمایه است.

با این حال برخی اوصاف شرکت مزبور اگر نه به طور کامل بلکه تا اندازه‌ای به شرکت‌های اشخاص نزدیک است.

همین امر موجب گردیده تا برخی از حقوقدانان با مردد تلقی نمودن قانون گذار در جایابی این نوع شرکت در یکی از دسته‌بندی‌های شرکت‌های سرمایه یا اشخاص، معتقد باشند که شرکت با مسئولیت محدود دارای ساختار خاص خود بوده و در طبقه‌بندی‌های بالا نمی‌گنجد، و (قانون گذار در تردید است که شرکت با مسئولیت محدود را جزء شرکت‌های اشخاص قرار دهد یا سرمایه.) چرا که این شرکت (در حقیقت برزخ بین شرکت سهامی و تضامنی است.)

دیدگاه اخیر که مبتنی بر برخی محدودیت‌ها در شرکت مسئولیت محدود و مهم‌تر از همه محدودیت در واگذاری سهم الشرکه است، با ماهیت واقعی و کارکردهای شرکت مزبور سازگاری ندارد.

زیرا دز شرکت‌های سهامی خاص نیز می‌توان واگذاری سهام آنها را مشروط به موافقت مجامع عمومی سهامداران و یا مدیران نمود.

ماده 94 قانون تجارت 1311، شرکت با مسئولیت محدود را این گونه تعریف نموده است:

«شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون این که سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *